Nedostatek serotoninu: Příznaky a léčba

Nedostatek serotoninu: Příznaky a léčba

Nedostatek serotoninu má několik příznaků, včetně nízké nálady a nízké kvality spánku. Užívání antidepresivních léků zvaných selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) může zlepšit příznaky nedostatku serotoninu.

Někteří vědci spojili nedostatek serotoninu s depresí.

Pokud se však hladiny serotoninu osoby stanou příliš vysokou pomocí léků zvyšujících serotonin, jako jsou hladiny pro depresi, mohly by se vyvinout syndrom serotoninu.

V tomto článku se dozvíte o příznacích nízkého serotoninu, o tom, jak lékaři diagnostikují a testují nízký serotonin a jak zvýšit hladiny serotoninu.

příznaky nízkého serotoninu

Serotonin pomáhá regulovat širokou škálu tělesných funkcí, včetně orgasmu, spánku, močového měchýře a středových funkcí a nálady.

Protože v těle hraje tak důležitou roli, může být obtížné určit, zda nízký serotonin nebo něco jiného způsobuje konkrétní příznak.

Níže uvedené sekce se budou dívat na některé potenciální příznaky spojené s nízkými hladinami serotoninu. Hladiny serotoninu.

Některé příznaky, které mají být na paměti:

 • Nestabilita nálady: Serotonin pomáhá regulovat náladu. Lidé, kteří se cítí neobvykle podrážděni nebo dolů bez zjevného důvodu, mohou mít nízkou hladinu serotoninu.
 • Deprese: Pocity smutku, beznaděje a hněvu, stejně jako chronická únava a myšlenky na sebevraždu, mohou naznačovat depresi.
 • Úzkost: Nízké hladiny serotoninu mohou způsobit úzkost. Někteří lidé také vyvíjejí obsedantně-kompulzivní poruchu. Jedná se o úzkostnou poruchu, ve které člověk používá nutkavé chování, jako je mytí rukou, k řešení rušivých úzkostných myšlenek.
 • Schizofrenie: Lidé se schizofrenií mohou mít také nízký serotonin. Mohou zažít neobvyklé myšlenky, které nejsou ve skutečnosti zakotveny a mohou vyvinout iluze. Mohou také mít halucinace, jako je vidět nebo slyšet věci, které tam ve skutečnosti nejsou.
 • Problémy s pamětí: Lidé s demencí mohou mít také nízké hladiny serotoninu. Některý výzkum také spojil depresi se zvýšeným rizikem demence, ačkoli není jasné, zda deprese způsobuje demenci nebo je pouze příznakem stejného nedostatku serotoninu, který později vede k demenci.
 • Změny spánku: Serotonin pomáhá regulovat spánek. Lidé, kteří se cítí velmi unavení nebo mají potíže s tím, že snižují nebo spíte, mohou mít problémy s regulací serotoninu. Přebytečná energie může také znamenat, že existuje problém se serotoninem.
 • Sexuální funkce: Serotonin pomáhá regulovat mnoho aspektů sexuální funkce. Někteří lidé s nízkou hladinou serotoninu mohou zažít změny v touze, sexuálním potěšení nebo schopnosti orgasmu.
 • Pozor: Serotonin je jedním z mnoha neurotransmiterů, které podporují schopnost soustředit se a učit se nové informace. Někteří lidé s nízkým serotoninem proto mohou mít potíže s pozorností, motivací nebo učením.
 • Hyperaktivita: U některých lidí může nízká serotonin způsobit hyperaktivitu, nadměrnou energii, potíže s klidem nebo potíže se spánkem.

Příznaky fyzického zdraví

Nízký serotonin může také ovlivnit fyzické zdraví. Některé příznaky zahrnují:

 • Somatické příznaky: Někteří lidé mohou zažít fyzické příznaky, které jsou ve skutečnosti zakořeněny v psychologické tísni nebo hlásí chronickou bolest, která nemá jasný fyzický původ. Studie z roku 2019 naznačuje, že narušení v serotoninové dráze může hrát roli v těchto příznacích.
 • Problémy s pohybem: Lidé s nízkým serotoninem mohou mít potíže s pohybem, rovnováhou nebo koordinací. Parkinsonova choroba, která poškozuje neurony a může způsobit třepání a další problémy s pohybem, také koreluje s nízkým serotoninem.
 • Předčasný orgasmus nebo ejakulace: serotonin zvyšuje dobu potřebné k orgasmu. Nízký serotonin proto může hrát roli v rané ejakulaci.
 • Trávení potíže: serotonin pomáhá regulovat pohyby střev. Vyvolává také nevolnost související s potravinami.
 • Inkontinence: Serotonin podporuje nervovou signalizaci močového měchýře. Nízký serotonin může způsobit inkontinenci nebo jiné potíže s moči, jako je například pocit nutkání používat koupelnu.
 • Problémy s srážením: Nízké hladiny serotoninu mohou narušit proces hojení ran, protože pomáhá krvi srážet. je neurotransmiter. To znamená, že pomáhá nést nervový signál přes synapse. Serotonin hraje roli v mnoha klíčových funkcích, včetně paměti, spánku, hladu, trávení a nálady. Příznaky, nikoli na specifické úrovni serotoninu, nejvíce záleží.

  Jedna studie z roku 2009 zjistila, že SSRIS významně nezvýšila serotonin, https://recenzeproduktu.top/keraderm/ přestože zmírnily některé příznaky deprese. To naznačuje, že SSRI pracují spíše zvyšováním funkce serotoninu než hladin serotoninu v krvi. Léky na předpis však nejsou jedinou možností léčby pro nízký serotonin.

  Následující strategie mohou také pomoci:

 • Psychoterapie: Psychoterapie může pomoci zmírnit příznaky široké škály podmínek duševního zdraví, včetně úzkosti, deprese, nespavosti a traumatu a traumatu. Několik studií naznačuje, že terapie může také zvýšit hladinu serotoninu. Například jedna studie z roku 2012 zjistila, že terapie zvýšila receptory serotoninu v mozcích lidí s velkou depresí.
 • Snížení stresu: Chronický stres může ovlivnit způsob, jakým mozek zpracovává nebo produkuje serotonin, což způsobuje širokou škálu příznaků.
 • Expozice přirozenému světlu: Jasné světlo může pomoci léčit sezónní depresi, ale nějaký výzkum naznačuje, že může také zvýšit hladinu serotoninu u lidí s jinými typy deprese.
 • Cvičení: Cvičení může pomoci zvýšit hladiny serotoninu. Nezávisle na hladinách serotoninu je cvičení také životaschopnou intervencí pro depresi a úzkost.
 • Změny stravy: Jíst zdravé stravy může podporovat dobré obecné zdraví, včetně výroby serotoninu. Tryptofan, který je hojný v potravinách, jako je Turecko a cizrna, může působit jako slabý antidepresivum, protože pomáhá tělu syntetizovat serotonin.

Testování na nízkých hladinách

Serotonin se v průběhu času liší. Někdy nebude mít osoba žádné příznaky deprese ani jiného zdravotního stavu spojeného s serotoninem, přestože má nízkou hladinu serotoninu.

Pokud lékař má podezření, že serotonin může být příčinou základního zdravotního stavu. Mohou provádět řadu testů, jako jsou průzkumy deprese nebo testy paměti.

Vztah mezi serotoninem a duševním zdravím

serotonin pomáhá tělu regulovat mnoho funkcí, včetně nálady.

Když je serotonin buď příliš nízký nebo příliš vysoký, může si člověk vyvinout příznaky duševního zdraví.

Fyzické nemoci, které způsobuje nízký serotonin, jako je erektilní dysfunkce a poruchy pohybu, mohou také ovlivnit duševní zdraví člověka. Odborníci plně nechápou, proč někteří lidé rozvíjejí nedostatek serotoninu.

Některé potenciální příčiny však zahrnují:

 • Zdravotní a mozkové změny související s věkem
 • Špatná strava
 • Chronický stres
 • Nedostatek expozice přirozenému světlu
 • Nedostatečné hladiny cvičení

V mnoha případech však neexistuje jasná příčina.

Jak tělo dělá serotonin

Malý počet neuronů v centrálním nervovém systému produkuje serotonin z aminokyselinového tryptofanu. Množství tryptofánu, který člověk spotřebuje, ve spojení s rychlostí, při které jej tělo metabolizuje, určuje dostupné úrovně tryptofanu v jejich těle.

Potraviny obsahující tryptofan zahrnují:

 • Mléčné výrobky
 • Maso, zejména krůtí
 • semena
 • cizrna

Dozvíte se o osmi potravinách, které zde mohou zvýšit hladiny serotoninu. jsou vyšší u mužů než u žen, ačkoli vědci nevědí proč. – Raději to vysvětlete.

Nedostatek serotoninu sdílí své příznaky se širokou škálou zdravotních stavů.

Je důležité si to uvědomit Ne všichni lidé s příznaky deprese nebo jiných stavů duševního zdraví mají nízký serotonin. Osoba by proto neměla předpokládat, že má nízký serotonin na základě samotných příznaků.

Osoba by měla navštívit lékaře pro:

 • Deprese nebo úzkost, která se nezlepšuje s péčí o sebe
 • Ztráta paměti
 • Pohyby problémů
 • Jakékoli jiné příznaky nízkého serotoninu, jako jsou změny spánku, chuť k jídlu nebo kontrola močového měchýře
 • Příznaky nízkého serotoninu, které se s léčbou nezlepšují
 • Jakékoli vedlejší účinky spojené s nízkým ošetřením serotoninu

shrnutí

Serotonin hraje ve většině funkcí těla zásadní roli. Z tohoto důvodu může nízký serotonin ovlivnit mnoho aspektů pohody.

Lidé, kteří si myslí, že mají nízký serotonin, by měli navštívit lékaře. K dispozici je spousta možností léčby pro zdravotní problémy související se serotoninem. Pokyny a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents