التصنيفات
blog

Copyright © 2005 Naomi Moriyama a William Doyle.

Copyright © 2005 Naomi Moriyama a William Doyle.

Například na kousku sushi stačí jen kapka nebo dvě sojové omáčky s nižším obsahem sodíku.

Krásné jídlo. Japonská strava překypující krásou, chutí a zdravotními výhodami má co nabídnout každému, kdo chce žít déle, štíhlejší a zdravější. Experimentujte s rybami, rýží nebo zeleninou podávanými na vašich nejjemnějších pokrmech a získejte výhody pro sebe – hůlky nejsou potřeba.

Japonské recepty

Kinpira (lopuch a mrkev)

Slouží 4

Kinpira je jedním z klasických japonských domácích jídel, obsahuje dvě skvělé kořenové zeleniny, lopuch a mrkev. V tomto restovaném pokrmu se lopuch krásně snoubí se sladkou mrkví, červenou paprikou a praženými sezamovými semínky. Křupavé, měkké, sladké a pálivé, není divu, že tento japonský recept je v Japonsku oblíbeným zimním pokrmem.

Lopuch neboli gobo je japonská kořenová zelenina bohatá na vlákninu s delikátní zemitostí. Lopuch hledejte na japonských trzích nebo v gurmánských supermarketech.

1 střední (8 uncí) kořen lopuchu

1 lžíce řepkového oleje nebo oleje z rýžových otrub

2 sušené japonské (nebo thajské chilli, santaka nebo sečuánské) červené papriky

1 šálek mrkve, nakrájené na plátky velikosti zápalky

1 lžíce saké (rýžové víno)

1 lžíce sojové omáčky se sníženým obsahem sodíku

2 lžičky mirin (víno na vaření vyrobené z lepkové rýže)

1 lžička krystalového cukru

1 lžička pražených a mletých sezamových semínek

1. Vydrhněte vnějšek kořene lopuchu kartáčem na zeleninu, abyste odstranili přebytečné nečistoty a kůži. Kořen lopuchu nakrájejte na 2½ až 3 palce dlouhé zápalky a rychle opláchněte pod studenou vodou. Budete mít přibližně 2 šálky zápalek kořene lopuchu.

Pokračování

2. Na střední pánvi rozehřejte olej na středně vysokou teplotu. Přidejte červenou papriku a restujte 30 sekund. Přidejte kořen lopuchu a opékejte do měkka, asi 3 minuty; na povrchu bude vypadat jako průsvitný. Vmícháme mrkev a restujeme 2 minuty.

3. Snižte teplotu na minimum a přidejte saké, sóju, mirin a cukr. Zeleninu míchejte ještě 1 minutu, aby vstřebala omáčku. Vyjměte a vyhoďte červenou papriku a zeleninu naskládejte do kopečku uprostřed servírovací mísy a ozdobte sezamovými semínky.

Výňatek z Japonské ženy nestárnou ani netloustnou od Naomi Moriyama a William Doyle. Copyright © 2005 Naomi Moriyama a William Doyle. Výňatek se svolením společnosti Delta, divize společnosti Random House, Inc. Všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto úryvku nesmí být reprodukována nebo přetištěna bez písemného souhlasu vydavatele.

Hovězí maso přes rýži

Slouží 4

Zde je dokonalý příklad toho, jak japonští domácí kuchaři vytvářejí lahodný a sytý pokrm z hovězího masa – s velmi malými porcemi hovězího masa. Zkrácená verze sukiyaki (kombinace na tenké plátky nakrájeného hovězího masa a zeleniny ve sladkém sojovém vývaru), to je lžičkou na horkou vařenou rýži v misce.

Tenké plátky hovězího masa je k dispozici v mrazicí části většiny japonských trhů. Je to pohodlné použití, extrémně jemné a ideální pro tento zdravý pokrm do chladného počasí. Pokud se rozhodnete koupit hovězí maso na běžném trhu, zmrazte maso, než ho nakrájíte. To vám umožní krájet ji (extrémně ostrým nožem) na plátky tenké jako papír.

Často si myslím, že nejlepší součástí této hovězí mísy není hovězí, ale horká ořechová rýže prosycená sladkou hovězí šťávou.

2 šálky dashi (vývar z ryb a mořské zeleniny, dostupný online nebo v asijských obchodech s potravinami)

¼ šálku saké (rýžové víno)

1 středně žlutá cibule, oloupaná, rozpůlená a nakrájená na tenké půlměsíčky

1 Tokyo negi (nebo 1 malý pórek) s odříznutými kořeny a hrubou částí vršku, očištěné, opláchnuté a nakrájené šikmo na tenké plátky

Pokračování

3 lžíce sójové omáčky se sníženým obsahem sodíku

1 lžíce krystalového cukru

1 lžička jemně mleté ​​mořské soli

1 lžička mirin (víno na vaření vyrobené z lepkové rýže)

½ libry na velmi tenké plátky nakrájeného hovězího filé (asi 1/8 palce tlustého), nebo, chcete-li, mletého hovězího masa

6 šálků horké vařené hnědé nebo bílé rýže

1 jarní cibulka, kořeny a vrchní část odkrojte a nakrájejte na tenké plátky

1. Umístěte dashi a saké do středního hrnce na vysokou teplotu. Přidejte cibuli a Tokyo negi (nebo pórek) a přiveďte směs k varu. Snižte teplotu na střední a vařte, dokud zelenina nezměkne, asi 5 minut. Vmíchejte sóju, cukr, sůl a mirin. Přidejte hovězí maso a vařte, dokud není propečené, asi 40 sekund (pokud nakrájíte na tenké plátky, bude se vařit rychle).

2. Rozložte 4 misky. Naplňte každý z nich 1½ šálku horké vařené rýže a nalijte na něj rovnoměrné porce hovězí směsi. Každou porci ozdobte posypem jarní cibulky.

Výňatek z Japonské ženy nestárnou ani netloustnou od Naomi Moriyama a William Doyle. Copyright © 2005 Naomi Moriyama a William Doyle. Výňatek se svolením společnosti Delta, divize společnosti Random House, Inc. Všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto úryvku nesmí být reprodukována nebo přetištěna bez písemného souhlasu vydavatele.

Funkce WebMD Recenze Charlotte E. Grayson Mathis, MD dne 13. února 2007

Zdroje

ZDROJE: Naomi Moriyama, spoluautorka Japonky nestárnou anebFat: Secrets of My Mother’s Tokyo Kitchen. Moriyama, N. a Doyle W.Japonky nestárnou ani netloustnou: Tajemství Tokia mé matkyKuchyně. Delta, dotisk, 2006. Lisa R. Young, PhD, RD, výživavýzkumník, New York University; autor knihy The Portion Teller. SvětOrganizace, Zpráva o světovém zdraví, 2003. Mezinárodní obezitaPrevalence obezity u dospělých. Seo, A.Y. Antioxidační redoxní signál.březen-duben 2006; sv 8: str. 529-538. Funkce WebMD: "Sytost: Nová stravaZbraň." Rolls, B., Roe, L., Meengs, J. American Journal of ClinicalVýživa, leden 2006; sv 83: str. 11-17. WebMD Medical News: "VelkýMůže balit na libry." Americký institut pro výzkum rakoviny (AICR), průzkumo velikosti porce, 22. února 2006.

© 2007 WebMD, Inc. Všechna práva vyhrazena.

Fialové příze pocházejí z čeledi Dioscoreaceae. Tento typ yamu pochází z Afriky a Asie. Nejlépe roste v tropických a subtropických oblastech. V tropických zemích je základem. Jsou jedním z více než 600 druhů jam, ale pouze 15 až 20 je jedlých. Fialové příze obsahují vysoké množství antioxidantů.‌

Fialové příze nebo ube lze přeměnit na prášek nebo pastu, která se běžně používá k barvení sladkého pečiva, koláčů a dalšího pečiva. Tyto druhy jam jsou běžnější v asijské kuchyni.   

Co je Purple Yam?

Fialové jamy jsou běžně zaměňovány se sladkými bramborami. I když jsou obě kvetoucí rostliny, nejsou botanicky příbuzné. Yamy se dodávají v různých barvách. Jamy jsou sušší a škrobovitější než sladké brambory. Po celém světě se nacházejí stovky druhů yam. Fialové jamy může být těžší najít v USA, protože jsou běžné a pěstují se v tropických oblastech.

Slupka jamu je více podobná kůře a nemá různé barvy jako sladké brambory. Dužnina uvnitř může být bílá, červená nebo fialová. Když se vaří nebo přeměňují na prášek, jsou dobrým zdrojem vitamínů a antioxidantů.

Fialový jam nebo ube je skvělým doplňkem vašeho jídelníčku. Jakékoli modré, fialové nebo červené potraviny je dobré zařadit do dalšího jídla. Skutečná síla fialového yamu pochází z obsahu anthokyanů. 

Fialové příze můžete zařadit do svých pravidelných jídel mnoha způsoby. Fialový jam můžete připravit jako jiné brambory. Upéct je, přidat je do polévky nebo je přidat do smoothies pro barvu jsou dobré nápady.

Zdravotní přínosy Purple Yam

Jíst fialové jamy má mnoho zdravotních výhod. Fialové příze se pohybují od jasně fialové až po tmavě fialovou. Jsou dobrým zdrojem bílkovin, vitamínu C a beta karotenu. Fialové příze mají pozitivní vliv na vaši celkovou pohodu. Fialové příze jsou také bohaté na antokyany.‌

Jednou z největších zdravotních výhod fialových jam je jejich vysoká hladina antokyanů. Jsou to fialově zbarvené pigmenty rozpustné ve vodě. Anthokyany se také nacházejí v bobulích, hroznech a některých tropických plodech. Červené až purpurově modré potraviny, jako je listová zelenina, obiloviny, kořeny a hlízy, jsou také bohaté na antokyany.

Pokračování

Antokyany mají mnoho léčivých a preventivních vlastností. Studie ukázaly, že antokyany zabraňují následujícímu vlivu na lidské tělo: 

Diabetes Rakovina https://recenzeproduktu.top/variconis/ Zánět Mikrobiální infekce Obezita Kardiovaskulární onemocnění

Fialové příze nejsou lékem na tyto stavy. Jsou však skvělé pro snížení rizika vzniku těchto onemocnění a pro obnovu vašeho těla jinými způsoby. 

Kůže fialové jamky má také vysoký obsah beta karotenu. Jedná se o živinu, kterou vaše tělo přeměňuje na vitamín A. Je to přirozeně se vyskytující fytochemikálie a dodává ovoci a zelenině jejich jasné barvy pomocí anthokyanů. Tyto fytochemikálie hrají roli při zlepšování celkového zdraví a prevenci nemocí.

Účinky Purple Yam na vaše zdraví

Zahrnutí fialových jam do vaší stravy může mít velký dopad na vaše zdraví. Bylo prokázáno, že fialové jamy regulují metabolismus a zlepšují srdeční činnost. Konzumace vyvážené stravy s fialovými jamkami vám může pomoci kontrolovat tělesnou hmotnost a zvýšit hladinu dobrého cholesterolu. 

Fialový yam má také regenerační účinky. Bylo prokázáno, že snižuje tuk v játrech a opravuje slepé a tlusté střevo po dietě s vysokým obsahem tuku. Nevyvážená strava s vysokým obsahem špatných tuků a zpracovaných potravin může poškodit vaše tělo. Přidáním více zeleniny a ovoce místo chipsů a cukroví se nejen budete cítit lépe, ale také pomůžete svému tělu. 

Fialový yam může zlepšit vaše střevní zdraví zvýšením dobrých bakterií ve vašem žaludku. Díky regulovanému metabolismu a lepšímu zdraví střev se budete celkově cítit lépe. To by mohl být přirozený způsob, jak opravit své tělo bez léků. 

Pokud však máte problémy se žaludkem nebo tlustým střevem, měli byste se poradit se svým lékařem. Budou vám schopni pomoci najít správný léčebný plán pro vaše tělo. Můžete si také promluvit s dietologem o svém těle a dalších obavách, které byste mohli mít. Mohou vám pomoci vytvořit vyváženou stravu, která vám vyhovuje. 

WebMD Medical Reference Hodnotil(a) Poonam Sachdev dne 22. června 2021

Zdroje

ZDROJE:

Bali Medical Journal: “Antihypertenzní a antioxidační potenciál suchého extraktu z fialových sladkých brambor u hypertenzních potkanů.”

Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry: “Nové acylované antokyany z fialového yamu a jejich antioxidační aktivita.”

Jídlo & Funkce: “Příznivé účinky rezistentního škrobu nachového jamu (Dioscorea altala L.) na hyperlipidémii u křečků krmených vysokým obsahem tuku.”

výzkum potravin a výživy: “Antokyanidiny a antokyany: barevné pigmenty jako potraviny, farmaceutické přísady a potenciální přínosy pro zdraví.”

International Journal of Food Science: „Profilování anthokyanů v thajských purpurových jamách (Dioscorea alata L.), „Kořeny a hlízy jako funkční potraviny: Přehled fytochemických složek a jejich potenciálních zdravotních přínosů.

KONGRESOVÁ KNIHOVNA: „Jaký je rozdíl mezi sladkými bramborami a sladkými bramborami?"

Zhubnout a udržet si váhu může být složitá bitva. Existuje velký trh doplňků na hubnutí, které mají pomoci v boji. Meratrim je jedním z nejznámějších doplňků na hubnutí na trhu. Meratrim je doplněk složený ze dvou bylin, Sphaeranthus indicus a Garcinia mangostana, které se obě používají v tradiční medicíně. Společnost, která vyrábí Meratrim, tvrdí, že tyto dvě bylinky, fungující v souzvuku, dokážou potlačit chuť k jídlu, zabránit tělu ukládat tuk a obecně usnadnit hubnutí a udržení hmotnosti. 

O hlavních složkách Meratrimu

Sphaeranthus indicus je aromatická rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Má dlouhou historii léčebného použití v jihovýchodní Asii, zejména v indickém ajurvédském systému, a v různých zemích je znám pod mnoha různými názvy. 

Více než doplněk na hubnutí je ceněn jako prostředek proti nemocem, zánětům, cukrovce, lupénce a mnoha dalším stavům. Ačkoli je třeba provést další výzkum, na základě současných výsledků se vědci domnívají, že zdravotní přínosy Sphaeranthus indicus podporují jeho tradiční použití. 

Podobně je Garcinia mangostana také široce používána v jihovýchodní Asii a má podobné postavení v ájurvédském systému jako Sphaeranthus. Jeho ovoce, mangostan, je široce používán pro své dietní a hubnoucí výhody, zejména pro svůj vliv na metabolismus. 

Je Meratrim bezpečný?

Současné studie o Meratrimu neukázaly žádný důvod k obavám. Lidé snášeli Meratrim dobře v krátkodobých klinických studiích, ale jeho dlouhodobé účinky, pokud vůbec nějaké, jsou většinou neznámé.  

Než bude možné dát definitivní odpověď, je zapotřebí více studií na lidech. Vědci provádějící testy na zvířatech během 13týdenní studie nenašli jediný případ, který by vyvolal obavy.  

Byl Meratrim testován na výhody při hubnutí?

Ano, během testování vědci zjistili měřitelné výhody úbytku hmotnosti z používání doplňku. Během 8týdenní zkušební studie se 100 lidmi skupina, která užívala Meratrim, zhubla více než skupina, které bylo podáváno placebo.

Navíc úbytek hmotnosti nebyl jedinou výhodou, kterou vědci zjistili. Skupina užívající Meratrim také vykázala snížený index tělesné hmotnosti (BMI) a také měla zlepšené hladiny lipidů a glykemie oproti skupině s placebem. Ačkoli se během studie vyskytly některé vedlejší účinky, byly rozděleny do obou skupin a mohly být způsobeny spíše dietou a cvičením než medikací. 

Pokračování

Závěrem

Přestože se Meratrim ukázal jako účinný při krátkodobém hubnutí, žádný doplněk nelze použít jako dlouhodobé řešení. Úlohou doplňku je podpořit další změny životního stylu. Vaše hubnutí nebude trvalé, pokud se nezaměříte také na dietu a cvičení. 

I malé změny životního stylu, jako je procházka každé ráno, se mohou vyplatit. Kromě hubnutí může více cvičení snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a řady dalších stavů. 

WebMD Medical Reference Recenzoval Dan Brennan, MD dne 10. května 2021

Zdroje

ZDROJE: 

Doplňkové terapie v medicíně: “Bylinné léky pro potlačení chuti k jídlu.”

Food and Chemical Toxicology: Mezinárodní časopis vydaný pro British Industrial Biological Research Association: “Léčivé vlastnosti mangostanu (Garcinia mangostana L.): Komplexní aktualizace.”

Food and Chemical Toxicology: Mezinárodní časopis vydaný pro British Industrial Biological Research Association: “Bezpečnost a toxikologické hodnocení Meratrim®.”

Harvard Medical School: “Může cvičení prodloužit váš život?”

Journal of Medicinal Food: “Účinnost a snášenlivost bylinné formulace pro regulaci hmotnosti.”

Recenze farmakognózie: “Recenze na Sphaeranthus indicus Linn. (Kottaikkarantai).”

Pokud chcete rychle zhubnout, můžete přemýšlet o vojenské dietě (která nemá žádnou skutečnou vazbu na složky armády). Než to uděláte, zjistěte více o této dietě.

Žádný výzkum neprokázal, že vám může pomoci zhubnout. Dieta může způsobit, že se budete cítit hladoví, unavení a nevrlí, protože jde o nízkokalorický plán.

Slib

Plán tvrdí, že pokud jej budete dodržovat, můžete zhubnout až 10 liber za týden.